درباره آزمون وکالت

آزمون وکالت همه ساله از طریق اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برگزار می شود.

در این آزمون سراسری و سالانه هر سال تعداد محدودی از دانش آموختگان رشته های حقوق، فقه و مبانی حقوق و دارندگان گواهی سطح ۲ حوزه بر حسب نیازهای کانون مربوطه پذیرفته می شوند.

در حال حاضر تقریبا تمام استان ها کانون مختص خود را داشته و صرفا از میان بومیان استان خود داوطلب می پذیرند. استثنائا استان های تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان  با هم کانون مرکز را تشکیل می دهند.

در آزمون وکالت  ۱۲۰ سوال به نسبت مساوی (هر درس ۲۰سوال) از دروس حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، اصول فقه،حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری به صورت تستی، چهارگزینه ای و با احتساب نمره منفی مطرح می شود و نتایج بر مبنای معدل و تراز اکتسابی اعلام می گردد.

پذیرفته شدگان در آزمون پس از گذراندن دوره کارآموزی وکالت به مدت ۱۸ ماه، مجددا باید در آزمون کتبی و شفاهی اختبار شرکت کرده و پس از قبولی در آن و انجام مراسم تحلیف، ردای شریف وکالت به تن نموده  و در راستای احقاق حق و اجرای عدالت گام بر می دارند.

♦ حداقل شرط سنی برای انجام امر وکالت داشتن ۲۵ سال تمام در روز صدور پروانه وکالت و حداکثر آن برای متقاضیان کانون مرکز ۴۰ سال و سایر کانون ها ۵۰ سال تمام می باشد.

♦ شایان ذکر است ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت، هر ساله رو به کاهش است و از این رو به داوطلبان عزیز توصیه می شود با تمام توان در راستای قبولی در آزمون تلاش نمایند.

با آرزوی موفقیت برای کلیه دوستان