7 توصیه مهم برای مدیریت زنجیره تامین از زبان کارآفرین کارآزموده

7 توصیه مهم برای مدیریت زنجیره تامین از زبان کارآفرین کارآزموده

«فرانکو اکویلا»، مدیر عامل شرکت Iplayco در بریتیش کلمبیا است. کسب و کار او در سال 1999 فعالیتش را شروع کرد و اینک بسیار موفق است و مشتریانی در بیش از 55 کشور جهان دارد.
شرکت IPlayCo  شرکت بین المللی طراحی سفارشی، ساخت انواع مناطق بازی در محیط داخلی و ایجاد تم برای کودکان نوپا، دانش‌آموزان و بزرگسالان است. او می‌گوید: ما برخلاف بسیاری از تولیدکنندگانی که ابتدا به مشتریان وعده می‌دهند بعد با تامین‌کنندگان‌شان به‌دنبال راه‌حل می‌گردند، عمل می‌کنیم. ما هرگز بدون مشاوره با تامین‌کنندگان، به مشتریان خود وعده‌ای نمی‌دهیم.

این کارآفرین موفق 7 استراتژی مدیریت زنجیره‌ی تامین را به شرح زیر معرفی می‌کند:

1. تامین‌کنندگان مناسب را انتخاب کنید:

از ابتدا، نیازهای خود را برای تامین‌کنندگان روشن کنید. به‌طور مثال «اکویلا» تامین‌کننده‌هایی را انتخاب می‌کند که استانداردهای پایدار عملکرد ایمنی تجهیزات را متناسب با تامین نیازهای این شرکت و با کیفیت سازگار تولید می‌کنند.

2. چندین تامین‌کننده برای هر محصول داشته باشید:

به توصیه‌ی «اکویلا»، هرگز فقط به یک تامین‌کننده برای هر محصول اکتفا نکنید، زیرا اتفاقات متفاوتی ممکن است فعالیت تامین‌کنندگان را با اختلال مواجه کنند، مانند بلایای طبیعی، آتش‌سوزی و…! اگر برای هر محصول بیش از یک تامین‌کننده داشته باشید، آمادگی لازم برای رویارویی با بدترین حالت ممکن را خواهید داشت.

«ما هرگز بدون مشاوره با تامین‌کنندگان، به مشتریان خود وعده‌ای نمی‌دهیم.»

3. ارتباط منظم برقرار کنید:

شما که قصد ندارید تامین‌کنندگان خود را غافل‌گیر کنید. در این راستا «اکویلا» ارتباط ثابت و منظمی با تامین‌کنندگان خود برقرار می‌کند. او می‌گوید: ما از طریق برگزار کردن جلسات منظمی به تامین‌کنندگان اجازه می‌دهیم تا از اتفاقات درحال وقوع و برنامه‌ریزی‌های ما برای اقدامات آتی، آگاه شوند. تامین‌کنندگان به این نشست‌ها علاقه دارند و باعث ایجاد وفاداری در آن‌ها می‌شود، زیرا از این طریق می‌توانند خود را آماده کنند و به‌طور کامل از انتظاراتی که از ما دارند، آگاه شوند.

4. اعتماد متقابل ایجاد کنید:

از آن‌جایی که «اکویلا» تامین‌کنندگان را در حلقه‌ای برای پروژه‌های آینده حفظ می‌کند، اطمینان دارد که اگر در شرایطی با فوریت بالا قرار بگیرد، می‌تواند روی کمک آن‌ها حساب کند.

۷ توصیه برای مدیریت زنجیره تامین از زبان کارآفرین کارآزموده5. اشتباهات صادقانه را جریمه نکنید:

زمانی که یکی از تامین‌کنندگان Iplayco متوجه یک اشتباه محاسباتی در شعاع یکی از قطعات فایبرگلاس شد، ساعت‌ها را صرف اصلاح اشتباه کرد تا محصول را مجدد برای ارسال به موقع به سوئد بارگیری کند. اکویلا در این موقعیت نه تنها با آن‌ها قطع ارتباط نکرد، بلکه ضمن پرداخت کمک هزینه‌ی بارگیری مجدد، به کار کردن با آن‌ها ادامه داد.
او می‌گوید: ما نمی‌خواهیم برای تامین‌کنندگان خود، تهدید ایجاد کنیم، هر کسی ممکن است اشتباه کند، اما من می‌توانم تضمین کنم که آن‌ها‌ از عدم وقوع مجدد این اشتباه، اطمینان حاصل کردند.

6. در مورد قیمت‌گذاری مذاکره کنید:

آن دسته از تامین‌کنندگانی که می‌دانند چه انتظاری از شرایط آینده‌ی کسب و کار دارند، مجبور نیستند به‌طور مداوم در جستجوی قراردادهای جدید باشند. اکویلا می‌گوید: ما هم در عوض انتظاراتی داریم. در نتیجه مذاکره به یک معامله امتیازدهنده‌ی قیمت‌گذاری تبدیل می‌شود.

7. ثبت سفارشات مداوم را در نظر بگیرید:

اکویلا می‌گوید ما به سفارش حداقل مقدار پایبندیم و مطابق با نیازهای‌مان سفارش می‌دهیم. دستورالعمل ثبت سفارش مداوم، به حفظ جریان تولید کمک می‌کند و اگر تاریخ مشخصی به مشتری اعلام کنیم، مطمئن خواهیم شد که این تاریخ محقق خواهد شد.

مترجم: بهارناز بیدار (کارشناس ارشد کارآفرینی سازمانی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *