پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری امید به بهبود هرچه بیشتر وضع اقتصادی کشور بیش از پیش پیدار شد. معظم اله با درایت خود، مولفه های اقتصاد مقاومتی را ، اتکا به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو اعلام فرموده اند.
با توجه به ابلاغیه ایشان از مهمترین آثار تحقق اقتصاد مقاومتی درکشور می توان به رشد سرمایه گذاری و بهره وری ،توسعه کارآفرینی ،اقتصاد دانش بنیان، رشده بهره‌وری ، هدفمندی‌ یارانه‌ها ، سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره تولیدی،افزایش تولید داخلی کالاهای اساسی ، تامین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی ، لزوم اصلاح الگوی مصرف ، و … اشاره نمود.
نکته ی بسیار مهم در این مقوله توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی در بند نهم این سیاست‌ها است که هدف اصلی از مطرح شدن آن ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی می باشد.
در این زمینه شایان ذکر است که بر اساس نظر کارشناسان خبره اقتصادی، مالیات یکی از مهمترین ابزار های هدایت و کنترل سایر مولفه های اقتصادی به سوی تحقق محورهای اقتصاد مقاومتی می باشد. به عنوان نمونه های موفق می توان به تجربه ی اغلب کشورهای پیشرفته اشاره نمود که علی رغم محروم بودن از منابع گسترده ی مالی نفتی، با اتکا به درآمدهای مالیاتی و با استفاده از اهرم مالیات سایر مشخصه های پولی و مالی و اقتصادی مانند: حجم نقدینگی، توزیع ثروت،میزان تورم، صادرات واردات و.. را کنترل و تنظیم نموده اند.
در ایران نیز در راستای طرح تحول اقتصادی جهت تحقق اصلاح نظام مالیاتی که زمینه ساز استفاده ی بهینه از اهرم مالیات برای تحقق اهداف عالی اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب می باشد، در چندسال اخیر با تلاش های شبانه روزی اقتصادانان و کارشناسان خبره ی سازمان امور مالیاتی کشور انواع روش های شناسایی مودیان و مالیات ستانی کارآمد با تجربه های اجرایی موفق در سطح جهان مورد بررسی قرارگرفت و درنهایت طرح جامع مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده به عنوان الگوهایی کارساز و قابل اجرا در کشور عزیزمان تعیین گردید.
بدیهی است علاوه بر وضع مشوق ها و معافیت های مالیاتی برای امور تولیدی و صنعتی ، واردات نهاده های تولید و ابزارآلات و ماشین آلات صنعتی ،وضع مالیات های سنگین و عدم اعطای معافیت برای فعالیت های واسطه گری،دلالی،سوداگرانه و غیر مولد و واردات کالاهای مصرفی و لوکس ، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و طرح جامع مالیاتی کارآمدترین و بهترین روش های عملی حرکت نظام مالیاتی در مسیر تحقق اهداف عالی اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *